» Jiřina Štípková: Teta z Plzence 2010

Jiřina Štípková: Teta z Plzence 2010

Ahoj Vladimíre, promin že jsem včera déle nezůstal v tom Nodu, ale musel jsem odejít. Tak tedy tady je nástin toho co bych s tebou chtěl natočit.

Jednalo by se o krátké video.

(backround) Sestra mojí babičky mi dala obraz. Mám ho doma asi už 5 let. Nějak jsem nevěděl co s ním. Je to krajinka (taková ta kterou všichni známe z bytů svých prarodičů) V popředí dva stromy, pohled na kopcovitou krajinu a ve středu se skrze všechny plány vlní poní cesta. Je to olej na plátně, 50x 60 cm, nedatováno, ale od tety vím že jej namaloval akademický malíř v 50.- 60. letech. Autorem je tvůj jmenovec V. Houdek (signováno v pravém dolním rohu obrazu)

(Moje idea je taková) Statický záběr ze stativu do white cube (neutrálního prostoru) Tam stojím já (cca 20 vteřin) pak přicházíš do záběru ty a vruce držíš tenhle obraz, který se mi pokusíš jedním úderem prorazit o hlavu. (to je celé- 30 sekund)

V prvním plánu mi jde o to gesto, které je notoricky známé z filmů. Chci se jej pokusit vyvrátit, protože každý kdo někdy viděl malbu na plátně z blízka, ví, že si dotyčný spíš zlomí vaz než aby mu hlava prošla plátnem Takže pokud to ustojím, v plátně podle mého odhadu bude jen důlek.
V druhém plánu sleduji linii skrze historii konkrétního obrazu v podstatě žánrové malby zmíněného období a autorství. Zde hraješ hlavní roly. Shoda jmen je stěžejním bodem celého konceptu. Ty ve své tvorbě reflektuješ také téma krajiny a osobně historických odkazů jak na formální kritéria malby tak jejích témat. Toto gesto se pak řetězí do kruhu. Já- obraz- ty- obraz- já. Já se také zabývám malbou, nebo spíše obrazem jako artefaktem, ale z jiného úhlu než je ten typicky malířský.
V třetím plánu to může poukazovat třeba na to co si malíři myslí o někom kdo jim ,,fušuje,, do řemesla i když malovat vlastně moc neumí. Zde bychom každý zastupovali jeden z modelů. (já toho malíře a ty toho koncepťáka…

(email zaslaný Vladimíru Houdkovi 8.6.2010)

Jiřina Štípková: Teta z Plzence, Galerie Pavilon, Mostecká 3, Praha 1, 29.6.-30.7.2010

zde reportáž z vernisáže na Artyčok.tv